4/07/2018

[RECENZJA PRZEDPREMIEROWA] "Wyrok Diabła" - Adrian Bednarek | PATRONAT MEDIALNY

Nigdy nie możesz być pewien, czy sprawujesz władzę nad swoim demonem, czy może to on kontroluje ciebie.
„Wyrok diabła” to czwarta część bestsellerowego cyklu powieści o Kubie Sobańskim, wziętym krakowskim adwokacie, jednocześnie seryjnym mordercy, który właśnie dochował się następczyni. Czy Sonia Wodzińska, osiemnastoletnia uczennica liceum, jest godna swojego mentora? Jak wiele będą w stanie wzajemnie dla siebie poświęcić, z czego potrafią zrezygnować i czy jest coś, co stanowi dla nich wartość większą od życia w raju?Tytuł: Wyrok Diabła
Autor: Adrian Bednarek
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 382

Polski autor to dobry autor, a Adrian Bednarek jest idealnym potwierdzeniem tej tezy. Twórca Rzeźnika Niewiniątek zadebiutował z przytupem, a w kolejnych tomach serii o seryjnym mordercy fundował czytelnikowi nieustanne skoki adrenaliny. W końcu przyszedł czas na "Wyrok Diabła". Wow...

Adrian Bednarek - urodziny w 1984 roku w Częstochowie. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od lat zafascynowany tematyką kryminalną, w szczególności postaciami seryjnych morderców. Wielki fan sportu żużlowego, nałogowy biegacz. Pisanie uważa za swoją największą pasję. Uwielbia tworzyć historie, w których głównymi bohaterami są skomplikowane, czarne charaktery. Sympatię czytelników zyskał dzięki powieściom "Pamiętnik Diabła" i "Proces Diabła", opisującym losy Kuby Sobańskiego, seryjnego mordercy z Krakowa. (opis wydawcy)

Legendarny Rzeźnik Niewiniątek, nieuchwytny jak sam Kuba Rozpruwacz, żyje w swoim raju, chociaż opinia publiczna myśli, że dawno został złapany. Kuba Sobański jest adwokatem za dnia i mordercą po zmroku. Przez lata działał sam, lecz spotkanie z nastoletnią Sonią Wodzińską pozwoliło mu "podzielić się" swoimi demonami, a to stworzyło między nimi więź silną i wyjątkowo mroczną. Coś wymknęło im się spod kontroli, gdy pozwolili sobie na chwilę stracić czujność...
 
Jestem zachwycona tym, jak bardzo rozwinął się warsztat pisarski Adriana Bednarka. Autor już przy debiucie pokazał, że potrafi tworzyć świetnych i wielowymiarowych bohaterów, wie jak budować napięcie oraz jak fundować zabójcze dla czytelnika zwroty akcji. Jednak z każdym kolejnym tomem serii Adrian Bednarek objawiał swoje kolejne oblicza, a każde z nich było jeszcze bardziej zaskakujące od poprzedniego. Wreszcie dał pełnowymiarowy popis swoich umiejętności przy "Wyroku Diabła", wznosząc historię Kuby Sobańskiego na poziom niemal światowy.
Thriller psychologiczny to trudny gatunek. Miałam już wątpliwą przyjemność zapoznać się z przynajmniej kilkoma kiepskimi przedstawicielami tego gatunku literackiego, które zamiast wzbudzać moją ciekawość, to powodowały senność. Natomiast Rzeźnik Niewiniątek zachwycił mnie od razu! Bardzo upodobałam sobie tego niejednolitego seryjnego mordercę, który zdroworozsądkowo wzbudzał we mnie nienawiść i, całkowicie wbrew mojemu kręgosłupowi moralnemu, także sympatię. 
Tom trzeci ("Spowiedź Diabła") zakończył się morderczym cliffhangerem, natomiast akcja "Wyroku Diabła" wystartowała z impetem już od pierwszej strony. W związku z tym faktem powieść została stworzona do tego, by przeczytać ją dosłownie w jeden wieczór, a następnie borykać się z solidnym kacem książkowym, który będzie trwał, trwał i trwał...
Tom czwarty jest inny od wcześniejszych, ma w sobie jeszcze więcej mroku, napięcia i zaskoczeń. Autor bawi się z czytelnikiem w kotka i myszkę, igra sobie z bohaterami i stawia przed nami całe mnóstwo pytań o to, jaki będzie finał czwartej części. 
Adrian Bednarek udowodnił, że potrafi tworzyć nie tylko wyrazistych i mrocznych mężczyzn, ale także diaboliczne i bardzo niebezpieczne kobiety, których nieprzewidywalność przyprawia o nieprzyjemny dreszcz. Sonia Wodzińska, ta niepozorna osiemnastolatka, jest zdecydowanie najgroźniejsza ze wszystkich kobiet Kuby, które poznaliśmy do tej pory. Autor bardzo dokładnie utkał tę postać, nie skupiając się tak bardzo na jej wyglądzie, co na zawiłych meandrach psychiki i myśli. Osobiście uważam, że Sonia jest najbardziej przerażającą postacią w całej serii, a jednocześnie stanowi idealne dopełnienie Kuby, jest odpowiedzią na jego potrzeby, błagania, pragnienia. 
Domeną autora jest umiejętność tworzenia plastycznych i bardzo realistycznych opisów kluczowych wydarzeń, cielesności dokonywanych mordów, zdolność do pobijania napięcia ze strony na stronę, co już przy debiucie wywołało we mnie ogrom podziwu! Adrian Bednarek działa z rozmachem, a wspomniany rozmach dorównuje światowej sławy autorom thrillerów psychologicznych! Niezmiennie fascynuje mnie inteligencja autora i odwaga, by nie zamykać się w sztywnych ramach, które mogłyby krępować jego pisarskie poczynania. Kuba Sobański jest bohaterem wielowymiarowym, ale jego kunszt każdy z Was powinien poznać sam, bo nie sposób oddać słowami tego, jak genialny i niebanalny jest to bohater! Sonia Wodzińska stanowi dopełnienie Rzeźnika Niewiniątek i jest symbolem nowej morderczej drogi. 
"Wyrok Diabła" nie pozwala zaczerpnąć tchu. Akcja wciąga od pierwszej strony i przez całą powieść dzieje się tak dużo, że żaden moment nie jest odpowiedni, żeby książkę odłożyć i wrócić do jej czytania następnego dnia. Mnóstwo pytań i niewiele odpowiedzi, zwroty akcji i ogromne zaskoczenia, wyrazistość i brutalność - to wszystko sprawia, że seria o Kubie Sobańskim w niczym nie ustępuje książkom znanych pisarzy, którzy tworzą thrillery psychologiczne. Trzeba spróbować, żeby w pełni przekonać się, jak bardzo jest to dobre, jak mocno porusza, przeraża i zaskakuje. Nie można pozostać obojętnym, a już na pewno nie ma w tej historii miejsca na rozczarowanie. 
Jeśli jesteście fanami gatunku, to możecie być pewni, że seria o Kubie Sobańskim spełni Wasze oczekiwania i zadziała tak, jak działają tylko najlepsze thrillery psychologiczne! Adrian Bednarek dopiero się rozpędza i zdecydowanie nie mówi jeszcze ostatniego słowa. "Wyrok Diabła" to rewelacyjna i zdecydowanie najlepsza część z całej serii. Epicka, wstrząsająca, zaskakująca i porywająca bez reszty. Gigantyczna - w pełnym tego słowa znaczeniu.
Moja ocena: 10/10Za egzemplarz książki i możliwość objęcia "Wyroku Diabła" patronatem medialnym dziękuję wydawnictwu Novae Res

 

6 komentarzy:

 1. Niebawem i ja napiszę o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć nie czytam takich książek to sięgnęłabym z ciekawości :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Wstyd się przyznać, ale jeszcze nie czytałam żadnej książki z tej serii. Mam już pierwszy tom, więc może wreszcie się uda. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę nadrobić zaległości z tą książką. Ostatnio dużo dobrego słychać o tym autorze. Novae res przygotowało klimatyczne wydania. Mam nadzieję, że zzawartość jest jeszcze bardziej wstrząsająca :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Adrian Bednarek udowodnił już, że potrafi doskonale pisać i tworzyć niesamowicie wciągające historie. "Wyrok diabła" to świetna książka, która naprawdę porywa bez reszty i polecamy ją wraz z Tobą!

  OdpowiedzUsuń